Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 31

Да одиме со Бог!

Select an Audio Recording
Да одиме со Бог!

(Михеј 6:8)

 1. 1. Со Бог штом скромно одиме,

  штом близу до него сме,

  во сѐ ќе ни биде поткрепа тој

  и сила ќе ни дава.

  А кога верно се држиме

  за сета Божја Реч,

  нѐ води тој низ животот

  како татко детенце.

 2. 2. Со Бог штом верно одиме

  со чисто срце и ум,

  во секаков испит тој е со нас,

  ни помага, нѐ јакне.

  И штом сме чесни и праведни,

  кон сите искрени,

  ќе остане тој покрај нас,

  ќе нѐ чува, заштити.

 3. 3. Со Богот наш да одиме,

  тој верен пријател е.

  Да цениме сѐ што прави за нас,

  со љубов што ни дава.

  Заслужува да го славиме

  од срце, радосно.

  Засекогаш да одиме

  со Јехова, својот Бог.