Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 30

Мојот Бог, Татко и Пријател

Select an Audio Recording
Мојот Бог, Татко и Пријател
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Евреите 6:10)

 1. 1. Животот во овој свет

  маки си носи од ден на ден.

  Но, не заборавам јас:

  не живеам без цел.

  (РЕФРЕН)

  Кај Бог неправда нема,

  му служев верно, тој памти, знам,

  и до мене е близу,

  со Јехова, јас не сум сам.

  Се грижи и ме штити,

  и верен Пријател ми е тој.

  Да, Јехова е мој Татко

  и Бог е мој.

 2. 2. Младоста летна за миг,

  денови тешки притиснаа.

  Но, цврсто уверен сум —

  нов живот доаѓа.

  (РЕФРЕН)

  Кај Бог неправда нема,

  му служев верно, тој памти, знам,

  и до мене е близу,

  со Јехова, јас не сум сам.

  Се грижи и ме штити,

  и верен Пријател ми е тој.

  Да, Јехова е мој Татко

  и Бог е мој.

(Види и Пс. 71:17, 18.)