Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 3

Нашата сила, надеж и доверба

Select an Audio Recording
Нашата сила, надеж и доверба
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Изреки 14:26)

 1. 1. Боже, во нас гори надежта

  што срце стоплува.

  Од нас како сонце таа

  и други огрева.

  Но, од грижите понекогаш

  во нас растат стравови.

  Тие надежта ја гушат,

  нѐ прават послаби.

  (РЕФРЕН)

  Ти си нашата надеж

  и доверба,

  ти сила ни даваш за сѐ.

  И за службата

  имаме доверба —

  штом ти си со нас, можеме.

 2.  2. В мисли, Боже, трајно врежи ни

  што за нас направи,

  каква утеха ни беше

  во тешки мигови.

  Нека потонат во заборав

  сите наши стравови,

  место нив ти нови сили

  за служба давај ни.

  (РЕФРЕН)

  Ти си нашата надеж

  и доверба,

  ти сила ни даваш за сѐ.

  И за службата

  имаме доверба —

  штом ти си со нас, можеме.