Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 28

Да бидеме пријатели со Јехова

Select an Audio Recording
Да бидеме пријатели со Јехова
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Псалм 15)

 1. 1. Кој ќе е, Боже наш,

  пријател добар твој?

  Почесен гостин, секогаш мил,

  за тебе кој би бил?

  Оној што верен е

  и што е праведен.

  Тој што ја слуша твојата Реч

  и што е лојален.

 2. 2. Кој стои, Боже наш,

  пред твојот престол свет?

  Кого го гледаш радосно ти?

  Близок со кого си?

  Оној што искрен е,

  чесно што живее.

  Тој што те слави тебе во сѐ

  и е беспрекорен.

 3. 3. Спремно нѐ слушаш ти,

  добар и грижлив си.

  Дење и ноќе бдееш над нас,

  близу си секој час.

  О, колку среќни сме

  што те познаваме!

  Не, нема друг што поголем е

  пријател од тебе.