Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 23

Јехова почна да владее

Select an Audio Recording
Јехова почна да владее

(Откровение 11:15)

 1. 1. Започна Божјата власт.

  Колкава радост за нас!

  Каменот аголен на Сион е.

  Пееме, радосни сме

  на Божја слава и чест.

  Нашиот Спасител

  на престол седнат е.

  (РЕФРЕН)

  О Божје Царство, што ни носиш?

  Победа на вистината.

  Што друго носиш, Божје Царство?

  Живот и среќа бескрајна.

  Севишен Јехова Боже,

  фала ти за љубовта!

 2. 2. Исус е небесен Цар.

  Армагедон е на праг.

  Скоро ќе исчезне стариот свет.

  Најважно дело од сѐ

  проповедањето е.

  Време е Исус

  да го следат кротките.

  (РЕФРЕН)

  О Божје Царство, што ни носиш?

  Победа на вистината.

  Што друго носиш, Божје Царство?

  Живот и среќа бескрајна.

  Севишен Јехова Боже,

  фала ти за љубовта!

 3.  3. Моќен и прекрасен Цар

  денес Јехова ни дал.

  Горди на нашиот Владетел сме.

  Самнува прекрасен ден,

  долгоочекуван ден,

  кога над цела Земја

  тој ќе владее.

  (РЕФРЕН)

  О Божје Царство, што ни носиш?

  Победа на вистината.

  Што друго носиш, Божје Царство?

  Живот и среќа бескрајна.

  Севишен Јехова Боже,

  фала ти за љубовта!