Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 22

Царството е родено — нека дојде!

Select an Audio Recording
Царството е родено — нека дојде!

(Откровение 11:15; 12:10)

 1. 1. Јехова, ти единствен си

  без почеток и крај.

  Го стави на престолот свој

  и Синот како Цар.

  Се роди веќе Царството,

  ќе дојде овде набрзо.

  (РЕФРЕН)

  Ќе дојде Царството,

  за Цар Исус поставен е.

  Ќе почне наскоро

  да владее тоа над сѐ!

 2. 2. А Ѓаволот пред својот крај

  е свртен против нас.

  Но, колку и тешко да е,

  нѐ јакне надежта.

  Се роди веќе Царството,

  ќе дојде овде набрзо.

  (РЕФРЕН)

  Ќе дојде Царството,

  за Цар Исус поставен е.

  Ќе почне наскоро

  да владее тоа над сѐ!

 3.  3. Ангелите пеат на глас

  од радост заедно.

  На небото владее мир,

  го нема Ѓаволот.

  Се роди веќе Царството,

  ќе дојде овде набрзо.

  (РЕФРЕН)

  Ќе дојде Царството,

  за Цар Исус поставен е.

  Ќе почне наскоро

  да владее тоа над сѐ!