Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 2

Јехова е името твое

Select an Audio Recording
Јехова е името твое
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Псалм 83:18)

 1. 1. О Творецу на сѐ,

  о Боже жив и силен,

  ти носиш вечно име —

  Јехова Бог си ти.

  И горди сме што нам

  ти честа ни ја даваш

  за сета твоја слава

  да чујат народи!

  (РЕФРЕН)

  Јехова, Јехова,

  ти еден, Боже, си.

  И на небо и на Земја

  најмоќниот си ти!

  Секој човек нека знае —

  да, ти си Богот жив.

  Јехова, Јехова,

  наш Бог ќе бидеш вечно ти.

 2.  2. Ти правиш, Боже наш,

  да станеме што сакаш,

  да сториме што бараш —

  Јехова Бог си ти.

  Почестени сме, знај,

  со сѐ што за нас правиш —

  за народ што те слави

  ти нас нѐ прогласи.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, Јехова,

  ти еден, Боже, си.

  И на небо и на Земја

  најмоќниот си ти!

  Секој човек нека знае —

  да, ти си Богот жив.

  Јехова, Јехова,

  наш Бог ќе бидеш вечно ти.