Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 17

„Сакам“

Select an Audio Recording
„Сакам“

(Лука 5:13)

 1. 1. Каква љубов, о каков дар,

  од нашиот небесен Цар!

  Дошол од небо тој,

  со животот свој

  нѐ поучил, пример ни бил.

  Утеха тој секому дал

  и лекувал болни од жал.

  Својот Татко го послушал така

  и од срце рекол: „Сакам“.

 2. 2. Исус пример до денес е

  што нас ќе нѐ води во сѐ.

  Наш христијански долг

  е сега пред Бог

  кон секого добри да сме.

  Кога некој во мака е,

  од љубов поттикнати сме

  да подадеме од срце рака

  со очи што велат: „Сакам“.