Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 151

Јехова ќе ги повика

Select an Audio Recording
Јехова ќе ги повика
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Јов 14:13-15)

 1. 1. Животот наш, ко роса утринска,

  исчезнува, си оди.

  Денес сме тука, утре може не,

  а по нас тага, солзи.

  Надеж има ли оној в смртен сон?

  Еве што ни ветил Бог:

  (РЕФРЕН)

  Секој што во гробот спие

  јасен глас ќе слушне пак.

  Јехова едвај чека

  да го види жив и здрав.

  Богот наш е толку моќен

  да нѐ врати и од прав,

  и тогаш ќе сме чеда

  кои тој ги создал пак.

 2. 2. Споменот за пријателот на Бог,

  знај, не може да згасне.

  Иако спие, многу скоро Тој

  од смртта ќе го стане.

  Пред нас ќе е рај, вистински, без крај,

  живот нов и исполнет.

  (РЕФРЕН)

  Секој што во гробот спие

  јасен глас ќе слушне пак.

  Јехова едвај чека

  да го види жив и здрав.

  Богот наш е толку моќен

  да нѐ врати и од прав,

  и тогаш ќе сме чеда

  кои тој ги создал пак.