Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 150

Да го бараме Бог, нашиот моќен Спасител

Select an Audio Recording
Да го бараме Бог, нашиот моќен Спасител

(Софонија 2:3)

 1. 1. Глеј, сите народи

  ко еден се здружени.

  Се противат на Царството,

  но Бог им пресуди ним.

  Нивното помина,

  и Христос е сега Цар.

  А Божјите непријатели

  ги чека сигурен крај.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Бог избавува,

  во него имај доверба!

  Биди послушен,

  биди лојален,

  на неговата страна стој!

  Ќе видиш, моќен Спасител

  тој ќе биде твој.

 2.  2. Секому носиме

  за Царството добра вест.

  Но, секој сам си избира

  ќе верува или не.

  Иако тешко е,

  да не се уплашиме.

  Јехова Бог е со верните,

  ни дава сила за сѐ.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Бог избавува,

  во него имај доверба!

  Биди послушен,

  биди лојален,

  на неговата страна стој!

  Ќе видиш, моќен Спасител

  тој ќе биде твој.