Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 15

Слави го Јеховиниот првороден Син!

Select an Audio Recording
Слави го Јеховиниот првороден Син!

(Евреите 1:6)

 1. 1. Славен да е Царот

  што Бог ни го постави!

  Ни носи мир и правда

  и многу благослови.

  Од престолот свој славен

  ќе потврди за век:

  единствено Јехова

  е Богот Севишен!

  (РЕФРЕН)

  Славен да е Царот

  од Сион што владее!

  Му даде власт Јехова

  на својот Првороден!

 2. 2. Славен да е Царот

  што живот ни подари.

  Се понизи и умре,

  од гревот нѐ откупи.

  „Невестата“ го чека

  во бела облека.

  Бог владее со право,

  ќе докаже тој брак.

  (РЕФРЕН)

  Славен да е Царот

  од Сион што владее!

  Му даде власт Јехова

  на својот Првороден!