Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 149

Победничка песна

Select an Audio Recording
Победничка песна

(2. Мојсеева 15:1)

 1. 1. Пеј за Јехова! Неговото име е вечно.

  Ја фрли в море војската фараонова.

  Јах да е славен!

  Во силата кој му е рамен?

  Извојува за Израел

  славна победа.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Боже, Семоќен си

  и победник отсекогаш си бил.

  Ќе пропаднат пред тебе сите зли.

  Во вечност Цар ќе бидеш ти.

 2. 2. Гледај, се збрале народите против Јехова.

  Од Египет се погорди,

  многу посилни.

  Суд нив ги чека.

  Во Армагедон им е крајот.

  Ќе признаат: се бори

  Јехова против нив.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Боже, Семоќен си

  и победник отсекогаш си бил.

  Ќе пропаднат пред тебе сите зли.

  Во вечност Цар ќе бидеш ти.