Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 148

Јехова ги спасува своите слуги

Select an Audio Recording
Јехова ги спасува своите слуги

(2. Самоилова 22:1-8)

 1. 1. Јехова, ти си Богот жив што создал сѐ,

  небесата над нас

  и сиот овој свет.

  Ти нема рамен, Боже! Ќе пропадне

  пред тебе

  секој непријател.

  (РЕФРЕН)

  Јехова ги спасува сите верни.

  На народот свој цврста карпа му е тој.

  И ќе дознае целиот свет,

  сигурни сме,

  за Јехова, спасителот наш

  величествен.

 2. 2. Јажињата на смртта ме опколија,

  но дај ми сила ти,

  и храброст давај ми.

  Од твојот храм, Јехова,

  погледни ме, слушни ме.

  Спаси ме, Боже мој!

  (РЕФРЕН)

  Јехова ги спасува сите верни.

  На народот свој цврста карпа му е тој.

  И ќе дознае целиот свет,

  сигурни сме,

  за Јехова, спасителот наш

  величествен.

 3.  3. Од небото ќе грмнеш ти со својот глас.

  Тој радост е за нас,

  за сите други страв.

  Противникот ќе види:

  што посакаш —

  стануваш.

  Ти ќе нѐ спасиш нас.

  (РЕФРЕН)

  Јехова ги спасува сите верни.

  На народот свој цврста карпа му е тој.

  И ќе дознае целиот свет,

  сигурни сме,

  за Јехова, спасителот наш

  величествен.

(Види и Пс. 18:1, 2; 144:1, 2.)