Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 146

„Правам сѐ ново“

Select an Audio Recording
„Правам сѐ ново“

(Откровение 21:1-5)

 1. 1. Настаните доказ се: Исус е Цар,

  од престолот владее тој над нас.

  Од злото го исчисти небото,

  и Земјата рај ќе е наскоро.

  (РЕФРЕН)

  Пред какво среќно време сме!

  Јехова Бог со нас ќе е.

  Ќе стави крај на болот, грижите,

  ќе нема смрт ни тага повеќе.

  Бог рекол: „Гледај, правам ново сѐ.

  И вистина ова е“.

 2. 2. Глеј, нов Ерусалим што блеска во сјај,

  за Јагнето тој е невестата,

  со најубав накит украсена.

  Со светлост од Бог е облеана.

  (РЕФРЕН)

  Пред какво среќно време сме!

  Јехова Бог со нас ќе е.

  Ќе стави крај на болот, грижите,

  ќе нема смрт ни тага повеќе.

  Бог рекол: „Гледај, правам ново сѐ.

  И вистина ова е“.

 3. 3. За радост на сите ќе биде тој град,

  со порти отворени секогаш.

  Неговата прекрасна светлина

  ќе сјае над луѓето секогаш.

  (РЕФРЕН)

  Пред какво среќно време сме!

  Јехова Бог со нас ќе е.

  Ќе стави крај на болот, грижите,

  ќе нема смрт ни тага повеќе.

  Бог рекол: „Гледај, правам ново сѐ.

  И вистина ова е“.