Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 145

Бог ни ветил живот во рај

Select an Audio Recording
Бог ни ветил живот во рај
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Лука 23:43)

 1. 1. Ќе има рај на сета Земја,

  ни ветил нам Јехова Бог.

  На гревот крај ќе стави Христос,

  ќе нема плач, ни смрт, ни бол.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Бог ни ветил рај

  на Земјата, од крај до крај.

  Со вера веќе гледаме

  во каков свет ќе бидеме.

 2. 2. Пак ќе се со нас многу блиски

  во смртен сон што заспале,

  бидејќи Исус за нив ветил:

  „Ќе бидеш в рај ти со мене“.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Бог ни ветил рај

  на Земјата, од крај до крај.

  Со вера веќе гледаме

  во каков свет ќе бидеме.

 3. 3. Ќе има рај, ни ветил Исус,

  кој сега Цар е небесен.

  Благодарни на својот Татко

  од сѐ срце сме секој ден.

  (РЕФРЕН)

  Јехова Бог ни ветил рај

  на Земјата, од крај до крај.

  Со вера веќе гледаме

  во каков свет ќе бидеме.