Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 143

Будно, спремно да чекаме!

Select an Audio Recording
Будно, спремно да чекаме!

(Римјаните 8:20-25)

 1. 1. Јехова одредил време

  за сѐ што решил да биде.

  По сѐ во светот се гледа —

  промената близу е.

  (РЕФРЕН)

  Будно, спремно да чекаме сите!

  Животот брзо ќе биде

  како што замислил Бог.

 2. 2. И ден тој одредил веќе,

  за битка Синот е спремен.

  Ќе претрпат пораз злите,

  ќе биде победник Бог.

  (РЕФРЕН)

  Будно, спремно да чекаме сите!

  Животот брзо ќе биде

  како што замислил Бог.

 3. 3. Низ сите страдања, болки,

  нас надежта ќе нѐ држи.

  Слободата што нѐ чека

  на повидок веќе е.

  (РЕФРЕН)

  Будно, спремно да чекаме сите!

  Животот брзо ќе биде

  како што замислил Бог.