Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 138

Седата коса е прекрасна

Select an Audio Recording
Седата коса е прекрасна

(Изреки 16:31)

 1. 1. Крај нас има постари,

  сами можеби.

  Верни се со години,

  цврсти, истрајни.

  Силата ги издава,

  не и верата.

  Татко наш, увери ги

  во наградата.

  (РЕФРЕН)

  Татко, ти ги помниш

  трудот, верата.

  Сигурно ги чека

  вредна награда.

 2. 2. Седа коса круна е

  на праведникот.

  Прекрасни се верните

  за Јехова Бог.

  Силата во младоста

  не ја штеделе.

  Длабоко и од срце

  да ги цениме.

  (РЕФРЕН)

  Татко, ти ги помниш

  трудот, верата.

  Сигурно ги чека

  вредна награда.