Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 137

Жените верно му служат на Бог

Select an Audio Recording
Жените верно му служат на Бог

(Римјаните 16:2)

 1. 1. Сара, Естира, Марија и други,

  прекрасен пример за сите жени се.

  Верно, со љубов на Бог му служеле.

  И до денес од нив уште учиме.

  Но, Јехова многу други памти,

  исто толку верни, што не ги знаеме.

 2. 2. Скромност и храброст, добрина и љубов,

  скапоцен украс за секој човек се.

  Овие жени со нив се краселе,

  дале пример којшто долго останал.

  Драги сестри дела што ве красат,

  таков убав пример сте вие денеска.

 3. 3. Мајки и ќерки, сопруги и сестри,

  спремно го давате сите својот дел.

  Скромно, со љубов и верно служите.

  Бог го гледа и го цени трудот ваш.

  Нека тој ви дава нови сили.

  Времето е близу, ве чека награда.