Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 135

„Биди мудар, сине мој“

Select an Audio Recording
„Биди мудар, сине мој“

(Изреки 27:11)

 1. 1. О млади, од срце

  слушајте ме во сѐ.

  Клеветникот мој

  нека види какви сте.

  Од младоста спремно

  за мене давајте

  и бидете горди

  на тоа кои сте.

  (РЕФРЕН)

  О сине мој, о мила ќерко,

  направи ме ти радосен

  и одлучи сам да ме славиш

  и да ми служиш од срце.

 2. 2. Штом паднеш, ти подај ми

  рака, стани пак.

  Радувај се дека

  ми служиш, биди јак.

  Низ што и да минуваш,

  знај, крај тебе сум.

  За мене си скапоцен,

  имај ме на ум.

  (РЕФРЕН)

  О сине мој, о мила ќерко,

  направи ме ти радосен

  и одлучи сам да ме славиш

  и да ми служиш од срце.