Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 130

Спремно да простуваме

Select an Audio Recording
Спремно да простуваме

(Псалм 86:5)

 1. 1. Љубезно Јехова

  да ни прости одлучил.

  За да нема смрт и болка,

  својот Син го испратил.

  А за секој што се кае

  и што жали искрено,

  Исус принел скапа жртва

  да му биде простено.

 2. 2. Бог ќе има кон нас

  таква милост голема

  ако искрено и спремно

  секој од нас простува.

  Ако сочувство сме полни,

  не ќе замеруваме.

  Ако љубовта нѐ води,

  ќе се почитуваме.

 3. 3. Милоста е доблест,

  наша силна заштита

  од лутината и гневот

  и од горка омраза.

  Пример најголем Јехова

  нам ни дал со љубовта.

  Тој што има таква љубов,

  како него простува.