Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 13

Исус, нашиот пример

Select an Audio Recording
Исус, нашиот пример

(1. Петрово 2:21)

 1. 1. О, колку добрина

  Јехова покажал,

  за да нѐ спаси го жртвувал Синот.

  А Исус пример бил

  со сѐ што направил,

  со својот живот го прославил Бог.

 2. 2. Ко леб бил за него

  од Речта секој збор,

  од неа мудрост и знаење црпел.

  Го слушал Таткото

  од срце, радосно,

  од љубов кон него правел тој сѐ.

 3. 3. На Исус стапките

  во сѐ ги следиме

  за да се гордее со нас Јехова.

  Тој пример оставил

  што не ќе избледи

  и вечно вредност ќе има за нас.