Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 129

Да истраеме до крајот!

Select an Audio Recording
Да истраеме до крајот!

(Матеј 24:13)

 1. 1. Како да истраеме

  низ сѐ што доаѓа?

  Исус гледал далеку

  зад срамот, болката.

  Тој знаел, Бог правда

  ќе донесе на крај.

  (РЕФРЕН)

  Ни треба силна вера

  и истрајност до крај.

  Но, напред ќе нѐ тера

  помислата на животот во рај.

 2. 2. Сите маки,

  сите наши солзи горчливи

  нема да ги згаснат

  сите светли надежи.

  Времињата тешки

  ќе останат зад нас.

  (РЕФРЕН)

  Ни треба силна вера

  и истрајност до крај.

  Но, напред ќе нѐ тера

  помислата на животот во рај.

 3.  3. Нема да нѐ мачи сомнеж,

  тиштат стравови.

  Вреди сѐ до крајот

  да сме цврсти, истрајни.

  А крајот се ближи

  сѐ повеќе до нас.

  (РЕФРЕН)

  Ни треба силна вера

  и истрајност до крај.

  Но, напред ќе нѐ тера

  помислата на животот во рај.