Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 128

Да бидеме истрајни!

Select an Audio Recording
Да бидеме истрајни!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Матеј 24:13)

 1. 1. Во Речта сѐ што пишува

  е веродостојно.

  Со душа сѐ што чекаме

  до крај ќе исполни Бог.

  Во мислите задржи го

  светот нов што доаѓа.

  И дозволи испитите

  во сѐ да те пречистат.

 2. 2. Од ден на ден, сѐ посилно

  Јехова сакај го.

  И истрај во неволјите,

  ќе биде крај тебе тој.

  Без оглед на прогонствата

  немај сомнеж, немај страв.

  Јехова ќе ти помогне,

  ќе пронајде излез прав.

 3.  3. А сите што ќе истраат

  ќе бидат спасени.

  Во книгата на животот

  Бог има место за нив.

  Па, бори се за верата,

  истрај, биди постојан.

  Јехова ќе те награди

  со радост неизмерна.