Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 125

„Среќни се милосрдните“

Select an Audio Recording
„Среќни се милосрдните“

(Матеј 5:7)

 1. 1. Јехова Бог е среќен Бог,

  нѐ сака сите искрено.

  Тој добар е, милосрден,

  се грижи за нас секој ден.

  А доколку погрешиме

  и искрено се каеме,

  тој сфаќа колку слаби сме

  и милостив е, праведен.

 2. 2. Понекогаш нас совеста

  за нешто нѐ измачува.

  Но, Исус кажал молитва

  што Бог ќе ни ја сослуша:

  „О, прости ни, наш Боже, сѐ,

  ко ние што простуваме“.

  Штом во нас нема лутина,

  Бог мир ни дава, простува.

 3. 3. За другите да даваме

  од чисто срце сакаме.

  И кога нешто правиме,

  чест, заслуга не бараме.

  Јехова Бог ни возвраќа

  за сета таква добрина.

  Ги сака милосрдните,

  бидејќи како него се.

(Види и Мат. 6:2-4, 12-14.)