Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 124

Секогаш да бидеме верни!

Select an Audio Recording
Секогаш да бидеме верни!

(Псалм 18:25)

 1. 1. Како народ на Јехова

  верни сме му, лојални,

  и од сето свое срце

  ние сме му послушни.

  Секој совет што го дава

  ни го чува животот.

  Сѐ што ветил, сѐ ќе стори,

  тој е верен, добар Бог.

 2. 2. Верни сме и како браќа,

  спремни да помогнеме.

  Кога некој е во мака,

  сѐ што може правиме.

  Љубов, ценење од срце

  ние да чувствуваме.

  И во добро, и во лошо,

  блиски да останеме.

 3. 3. Верни сме кон сите браќа

  што нѐ водат грижливо.

  Тие за нас прават многу

  и ни мислат најдобро.

  Бог ја гледа сета верност,

  и ја цени секогаш.

  Ако ние сме му верни,

  тој ќе остане крај нас.