Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 123

Верно се држиме за теократскиот ред

Select an Audio Recording
Верно се држиме за теократскиот ред

(1. Коринќаните 14:33)

 1. 1. Додека за веста слуша сиот свет

  меѓу нас, ко народ, владее и ред.

  Така теократски, мирно тече сѐ,

  сложни како еден сите ние сме.

  (РЕФРЕН)

  Подложно, верно, рамо до рамо,

  сите да служиме!

  Бог нас нѐ сака, чува и штити,

  верни да му бидеме.

 2. 2. Преку својот свет дух, преку својот роб,

  заштита и водство нам ни дава Бог.

  Правиме од срце сѐ што рекол тој,

  горди што нѐ избрал како народ свој.

  (РЕФРЕН)

  Подложно, верно, рамо до рамо,

  сите да служиме!

  Бог нас нѐ сака, чува и штити,

  верни да му бидеме.