Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 121

Да развиваме самосовладување

Select an Audio Recording
Да развиваме самосовладување

(Римјаните 7:14-25)

 1. 1. За нас Јехова е помил од сѐ,

  но, борба со себеси потребна е.

  Погрешни желби има во нас.

  Божјиот дух ни е заштита.

 2. 2. Сатана сите нѐ демне ко плен.

  И телото слабо е, влече кон грев.

  Сила ни дава нашиот Бог,

  може да победи разумот.

 3. 3. Голема чест Бог ни доверил нам —

  го славиме или му носиме срам.

  Затоа цврсто решени сме:

  себеси да се совладаме.