Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 120

Да бидеме благи како Исус

Select an Audio Recording
Да бидеме благи како Исус
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Матеј 11:28-30)

 1. 1. На Земјата Исус бил пратен од Бог,

  бил совршен човек, но не станал горд.

  Најважната улога Бог му ја дал,

  а сепак бил понизен, добар и благ.

 2. 2. На сите со некаква мака и бол,

  им нуди да земе од товарот тој.

  Ги јакне и секогаш покрај нив е.

  Понизните, кротките, мили му се.

 3. 3. Нам Исус ни рекол ко браќа да сме,

  да служиме место да бараме чест.

  На сите што благи и понизни се

  им ветува живот во новиот свет.

(Види и Изр. 3:34; Мат. 5:5; 23:8; Рим. 12:16.)