Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 118

„Дај ни уште вера!“

Select an Audio Recording
„Дај ни уште вера!“
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Лука 17:5)

 1. 1. Со грев се раѓа секој од нас, Боже,

  и склони сме кон зло во срцата.

  Во една замка лесно паѓа секој —

  да нема вера доволно во нас.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, Боже, дај ни уште вера!

  Ти добро знаеш каде слаби сме.

  Од милост, Татко, дај ни уште вера,

  со збор и дела да те славиме!

 2. 2. Без вера никој не може да служи.

  А сета вера ќе ја наградиш.

  Ко голем штит нѐ чува таа сега,

  и смело напред одиме без страв.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, Боже, дај ни уште вера!

  Ти добро знаеш каде слаби сме.

  Од милост, Татко, дај ни уште вера,

  со збор и дела да те славиме!