Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 115

Благодарни сме за Божјата стрпливост

Select an Audio Recording
Благодарни сме за Божјата стрпливост

(2. Петрово 3:15)

 1. 1. Боже, ти имаш бескрајна моќ.

  Еднаквост сакаш, праведност.

  Но, сега злото владее,

  тоа те боли, знаеме.

  Некои велат пребавен си,

  иако само стрплив си ти.

  (РЕФРЕН)

  Со цврста надеж во тебе,

  чекаме и благодарни сме.

 2. 2. За тебе, Боже, векови се

  како да минал еден ден.

  Но, твојот суд ќе пристигне

  сигурно точно навреме.

  Иако мразиш секакво зло,

  простуваш и си милостив Бог.

  (РЕФРЕН)

  Со цврста надеж во тебе,

  чекаме и благодарни сме.