Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 114

Да бидеме стрпливи како Јехова!

Select an Audio Recording
Да бидеме стрпливи како Јехова!

(Јаков 5:8)

 1. 1. Севишниот Јехова

  е вечен, праведен и свет.

  Но, името Јехова

  извалкано со лаги е.

  Со векови тој чека,

  трпи долго таков срам,

  и можност да се спасат

  на луѓето им дал.

  Од љубов долго време

  тој стрплив е кон сите нас,

  а тоа што е стрплив

  за луѓето ќе значи спас.

 2. 2. Стрпливоста и кај нас

  во Божји очи вредна е.

  Ни дава таа спокој,

  од немир штити и од гнев.

  Во другите го бара

  тоа убаво што е,

  и спокојство ни дава

  во времиња на стрес.

  Па нека секој од нас

  го краси овој убав плод.

  Стрпливоста нѐ прави

  нас послични на својот Бог.