Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 113

Мирот — Божји дар

Select an Audio Recording
Мирот — Божји дар

(Јован 14:27)

 1. 1. Богот наш ни ветува

  мир на Земјата.

  Место војни, спокојство,

  слога, единство.

  Исус, Кнез на мирот е,

  грижлив, љубезен.

  Победа на правдата

  тој ќе донесе.

 2. 2. Гневот и омразата

  ги отфрливме.

  Копјата во српови

  ги прековавме.

  Ваков мир во себеси

  да зачуваме.

  Како Исус секогаш

  да простуваме.

 3. 3. Мирот и единството

  меѓу сите нас

  доказ се за луѓето

  кој е Богот наш.

  Затоа внимателно

  да ги чуваме,

  дури Бог не донесе

  мир насекаде.