Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 112

Јехова — Богот што дава мир

Select an Audio Recording
Јехова — Богот што дава мир

(Филипјаните 4:9)

 1. 1. Јехова, Боже наш,

  ти ни вети спокој, мир.

  Нека твојот дух нѐ води,

  нека во нас има мир.

  А најважен од сѐ

  ни е мирот со тебе.

  Среќни сме што преку Исус

  може блиски пак да сме.

 2. 2. Ни праќаш светлина

  дури светот тоне в мрак.

  Преку твојот дух и Речта

  ти нѐ штитиш, водиш нас.

  На сите војни крај

  ќе им ставиш скоро ти.

  Дур’ да дојде тоа време

  дај ни благослов и мир.

 3. 3. Во својто стадо нас

  си нѐ собрал, Боже, ти,

  и со својот дух ни даваш

  слога, единство и мир.

  Пред ново време сме

  кога ти ќе имаш власт.

  Тогаш вечно мир ќе има,

  радост меѓу сите нас.