Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 11

Творештвото го слави Бог

Select an Audio Recording
Творештвото го слави Бог

(Псалм 19)

 1. 1. Сѐ што си создал, моќен Боже наш,

  те слави дење-ноќе, секогаш.

  Без зборој сите творби говорат,

  без глас за тебе тие сведочат.

  Без зборој сите творби говорат,

  без глас за тебе тие сведочат.

 2. 2. Со мудри совети нѐ чуваш ти

  од сѐ што може да ни наштети.

  За нас се тие најдрагоцени,

  од чисто злато поскапоцени.

  За нас се тие најдрагоцени,

  од чисто злато поскапоцени.

 3. 3. Ни даваш смисла ти во животот

  и сакаш тој да трае бескрајно.

  На твојто свето име горди сме,

  и да го носиме за нас е чест.

  На твојто свето име горди сме,

  и да го носиме за нас е чест.