Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 108

Божјата верна љубов

Select an Audio Recording
Божјата верна љубов

(Исаија 55:1-3)

 1. 1. Љубов е Богот наш.

  Од небо се грижи за нас.

  Преку Синот за гревот наш

  платил еднаш засекогаш.

  Нова надеж сме добиле —

  вечен живот да имаме.

  (РЕФРЕН)

  Сите жедни, дојдете,

  жедта да ја згаснете.

  Вкусете и самите

  Бог колку добар е.

 2. 2. Љубов е Богот наш.

  Толку многу за нас тој дал.

  Ветил Исус ќе биде Цар,

  својот збор си го одржал.

  Сега тој е на престолот,

  веќе владее Царството!

  (РЕФРЕН)

  Сите жедни, дојдете,

  жедта да ја згаснете.

  Вкусете и самите

  Бог колку добар е.

 3.  3. Љубов е Богот наш.

  Убав пример тој нам ни дал

  верно ние да сакаме,

  да ги бараме кротките.

  Кој е Бог да им кажеме

  храбро, сѐ дури можеме.

  (РЕФРЕН)

  Сите жедни, дојдете,

  жедта да ја згаснете.

  Вкусете и самите

  Бог колку добар е.