Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 106

Да развиваме љубов!

Select an Audio Recording
Да развиваме љубов!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(1. Коринќаните 13:1-8)

 1. 1. Особини како Божјите

  се трудиме да развиваме,

  а од нив сите најважната

  ќе биде секогаш љубовта.

  Талентот, мудроста, храброста

  без неа воопшто не вредат.

  Па, љубов чиста и искрена

  од сите нас нека извира.

 2. 2. А љубовта е несебична,

  кон сите добра, дарежлива,

  и злите мисли ги отфрла,

  од срце секому простува.

  Со љубов сѐ ќе издржиме,

  и лошото ќе го трпиме,

  бидејќи љубовта искрена

  е силна и не престанува.