Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 100

Да бидеме гостољубиви!

Select an Audio Recording
Да бидеме гостољубиви!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Дела 17:7)

 1. 1. Бог покажал кон нас гостољубивост.

  Кон сите грижлив е и без пристрасност.

  Ни дава сончев сјај

  и дожд во секој крај,

  и храна што задоволство е.

  И ние, кога даваме од срце,

  на својот Татко небесен слични сме.

  Штом некој од нас дал

  за другите, од жал,

  за возврат тој кон нас добар е.

 2. 2. За оние што вистински в мака се

  со малку може многу да дадеме.

  И непознат да е,

  наш ближен секој е,

  па спремни да помогнеме сме.

  Ко Лидија пред стотици години,

  од сето срце сме гостољубиви.

  Јехова смета сѐ

  ко за него да е

  штом искрено направено е.