Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

1. Солуњаните 4:1-18

4  На крајот, браќа, ве поучивме како треба да живеете* и да му угодувате на Бог+ — а вие така и живеете — па ве молиме и ве поттикнуваме во Господарот* Исус уште повеќе да напредувате во тоа.+  Зашто, знаете какви заповеди+ ви дадовме во името на Господарот Исус.  Зашто, Божја волја е да бидете свети+ — да се воздржувате од блуд,+  секој од вас да знае како да завладее со своето тело*+ во светост+ и чест,  а не во незауздана сексуална страст+ својствена на народите+ што не го познаваат Бог,+  и никој да не му прави ништо лошо на својот брат и да не се меша во неговите права,+ зашто Јехова казнува за сето тоа,+ како што веќе ви кажавме и темелно ви посведочивме.+  Зашто, Бог не нѐ повика за да живееме нечисто, туку да бидеме свети.+  Според тоа, оној што го отфрла тоа,+ не отфрла човек, туку Бог,+ кој ви го дава својот свет дух.+  А за братската љубов+ не треба да ви пишуваме, зашто и самите сте поучени од Бог+ да се сакате еден со друг,+ 10  а вие навистина ги сакате сите браќа во цела Македонија. Но ве поттикнуваме, браќа, тоа да го правите уште повеќе 11  и да се трудите мирно да живеете,+ да си ја гледате својата работа+ и да работите со своите раце,+ како што ви заповедавме, 12  за да се однесувате достојно*+ пред оние што се надвор од собранието+ и од никого ништо да не ви треба.+ 13  И не сакаме, браќа, да бидете во незнаење во врска со оние што се умрени,*+ за да не тагувате како другите, кои немаат надеж.+ 14  Зашто, ако веруваме дека Исус умрел и воскреснал,+ тогаш Бог и оние што умреле во единство со Исус ќе ги доведе со него.+ 15  Зашто, ова ви го зборуваме преку Јеховината реч:+ ние живите, кои преостануваме до времето на присутноста* на Господарот,+ нема да ги престигнеме оние што се умрени, 16  зашто, самиот Господар ќе слезе од небото+ со заповеднички повик, со глас на архангел+ и со Божја труба,+ и најпрво ќе станат оние што се мртви во единство со Христос.+ 17  Потоа ние живите, кои ќе преостанеме, заедно со нив+ ќе бидеме однесени+ во облаците+ за да се сретнеме+ со Господарот во воздухот. И така ќе бидеме секогаш со Господарот.+ 18  Затоа, тешете се еден со друг со овие зборови.

Фусноти

Буквално: „одите“.
Види го додатокот 11.
Буквално: „со својот сад“.
Буквално: „за да одите достојно“.
Глаголот „умре“ во стиховите 13⁠-15 буквално гласи: „заспие“.
Грчки: паруси́а (парусија). Види го додатокот 7.