Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

1. Солуњаните 1:1-10

1  Павле, Силван*+ и Тимотеј+ до собранието* на Солуњаните, кое е во единство+ со Бог, Таткото, и со Господарот* Исус Христос: Незаслужената доброта и мирот нека бидат со вас!+  Секогаш му благодариме на Бог за сите вас кога ве спомнуваме во своите молитви,+  зашто непрестајно ги имаме на ум вашите дела поттикнати од вера+ и вашиот труд поттикнат од љубов и вашата истрајност која произлегува од вашата надеж+ во нашиот Господар Исус Христос, пред нашиот Бог и Татко.  Зашто, знаеме, браќа сакани од Бог, дека тој ве избра,+  бидејќи добрата вест што ја проповедаме не дојде кај вас само со зборови, туку и со моќ+ и со свет дух и со длабоко уверување.+ А и самите знаете какви бевме меѓу вас заради вас.+  И вие се угледавте на*+ нас и на Господарот+ зашто, и покрај многу неволји,+ ја прифативте речта со радоста што доаѓа преку светиот дух,+  така што им станавте пример на сите верници во Македонија* и во Ахаја.*  И не само што Јеховината реч+ од вас одекна во Македонија и во Ахаја туку и вашата вера+ во Бог се рашири насекаде,+ така што ние не треба ништо да зборуваме.  Зашто, самите тие раскажуваат за тоа како дојдовме кај вас и како од своите идоли се обративте кон Бог+ за да му робувате на живиот+ и вистински Бог+ 10  и дека чекате+ да дојде од небесата неговиот Син,+ Исус, кого го подигна од мртвите+ и кој нѐ избавува од гневот што доаѓа.+

Фусноти

Или: „Сила“.
Види ја фуснотата за изразот „собрание“ во Мт 16:18.
Види го додатокот 11.
Или: „почнавте да нѐ имитирате“.
Види ја фуснотата за Де 16:9.
Види ја фуснотата за изразот „Ахаја“ во Де 18:12.