Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

1. Јованово 3:1-24

3  Видете каква љубов ни дал Таткото,+ да се наречеме деца Божји,+ а тоа и сме. Затоа светот не нѐ познава нас,+ бидејќи не го запознал него.+  Сакани, сега сме деца Божји,+ но уште не се покажало што ќе бидеме.+ Знаеме дека, кога тој ќе се покаже,+ ќе бидеме како него,+ бидејќи ќе го видиме токму таков каков што е.+  И секој што се надева на тоа од него, се чисти,+ како што и тој е чист.+  Секој што оди во грев,+ оди и во беззаконие,+ и затоа гревот+ е беззаконие.  Знаете дека и Синот дојде за да ги однесе нашите гревови,+ и во него нема грев.+  Секој што останува во единство со него,+ не оди во грев.+ Никој што оди во грев, не го видел, ниту го запознал.+  Дечиња, никој да не ве заведе! Кој оди во праведност, праведен е, како што е тој праведен.+  Кој оди во грев, потекнува од Ѓаволот, бидејќи Ѓаволот греши откако се побуни.*+ Затоа дојде Синот Божји,+ да ги уништи делата на Ѓаволот.+  Секој што се родил од Бог, не оди во грев,+ бидејќи Божјето семе останува во него, и тој не може да оди во грев, бидејќи е роден од Бог.+ 10  Децата Божји и децата на Ѓаволот се познаваат по ова: секој што не оди во праведност,+ не потекнува од Бог, а така и оној што не го сака својот брат.+ 11  Зашто, ова е пораката што сте ја чуле од почетокот:+ да се сакаме еден со друг.+ 12  Да не бидеме како Каин, кој потекнуваше од Злобниот и го уби својот брат.+ А зошто го уби? Затоа што неговите дела беа зли,+ а делата на неговиот брат праведни.+ 13  Не чудете се, браќа, што светот ве мрази.+ 14  Ние знаеме дека сме преминале од смрт во живот,+ бидејќи ги сакаме браќата.+ Кој не го сака својот брат, останува во смртта.+ 15  Секој што го мрази својот брат+ е убиец,+ а знаете дека во ниту еден убиец+ не останува вечниот живот.+ 16  Љубовта ја спознавме+ по тоа што тој го даде својот живот* за нас.+ И ние сме должни да го дадеме својот живот за своите браќа.+ 17  Но кој има добра од овој свет+ и гледа дека брат му е во немаштија,+ а сепак не се смилува кон него,+ како тогаш љубовта кон Бог останува во него?+ 18  Дечиња, да не се сакаме+ ниту со зборови ниту со јазик,+ туку со дела+ и со вистина!+ 19  По тоа ќе знаеме дека потекнуваме од вистината,+ и ќе го увериме своето срце дека тој нѐ сака, 20  ако тоа нѐ осудува за што и да било,+ бидејќи Бог е поголем од нашето срце и знае сѐ.+ 21  Сакани, ако нашето срце не нѐ осудува, имаме слобода на говорот пред Бог,+ 22  и што и да бараме, добиваме од него,+ бидејќи ги држиме неговите заповеди и го правиме она што е прифатливо во негови очи.+ 23  А ова е негова заповед: да веруваме во името на неговиот Син, Исус Христос,+ и да се сакаме еден со друг,+ како што ни заповеда. 24  Оној што ги држи неговите заповеди, останува во единство со него, и тој во единство со таквиот.+ И по тоа знаеме дека тој останува во единство со нас:+ по духот+ што ни го даде.

Фусноти

Буквално: „од почетокот“.
Буквално: „душа“.