Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 96:1-13

96  Пејте му на Јехова нова песна!+ Пејте му на Јехова, сите луѓе на земјата!+   Пејте му на Јехова, благословувајте го неговото име!+ Од ден на ден објавувајте ја добрата вест за неговото спасение!+   Објавувајте ја меѓу народите неговата слава,+ меѓу сите народи — неговите чудесни дела!+   Зашто, Јехова е велик+ и достоен за најголема фалба. Влева страв повеќе отколку сите други богови.+   Зашто, сите богови на другите народи се безвредни,+ а Јехова ги направи небесата.+   Честа и величеството се пред него,+ силата и убавината се во неговото светилиште.+   Признајте го Јехова, сите народни племиња,+ оддајте му слава на Јехова и признајте ја неговата моќ!+   Оддајте му ја на Јехова славата што е достојна на неговото име,+ понесете дар и дојдете во неговите дворови!+   Поклонете му се на Јехова во убаво и свето руво!+ Поради него, нека ве обземе тешка болка сите вас, земни луѓе!+ 10  Кажувајте меѓу народите: „Јехова стана цар!+ Земјата* стои цврсто, не може да се разниша.+ Тој ќе им суди праведно на народите“.+ 11  Нека се радуваат небесата и нека се весели земјата!+ Нека грми морето и сѐ што е во него!+ 12  Нека се радува полето и сѐ што е во него!+ И сите шумски дрвја нека воскликнуваат радосно+ 13  пред Јехова! Зашто дојде,+ дојде за да ѝ суди на земјата.+ Ќе му суди на светот* според правдата+ и на народите — според својата верност.+

Фусноти

Буквално: „Плодното тло“.
Буквално: „плодното тло“.