Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 93:1-5

93  Јехова почна да царува!+ Облечен е во возвишеност,+ Јехова се облече, со својата сила се опаша.+ Сега земјата* стои цврсто, не може да се разниша.+   Твојот престол стои цврсто од дамнина,+ ти си од вечноста.+   Реките го креваат, Јехова, реките го креваат своето бучење,+ реките го креваат својот татнеж.+   Посилен од бучењето на големите води, од силните бранови на разбеснетото море,+ Јехова е моќен+ во висините.   Твоите опомени* се многу веродостојни.+ Светоста му прилега на твојот дом,+ Јехова, во сите денови.+

Фусноти

Буквално: „Плодното тло“.
Види ја фуснотата за Пс 119:2.