Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 82:1-8

Асафова песна. 82  Бог застана среде Божјето+ собрание,+ тој суди среде боговите:+   „До кога ќе судите неправедно+ и ќе бидете пристрасни кон злите?+ (Села)   Бидете им судии на бедниот и на детето без татко!+ Дајте им правда на страдалникот и на сиромашниот!+   Спасете ги бедниот и сиромавиот,+ избавете ги од рацете на злите!“+   Не сфаќаат и не разбираат,+ одат во темнина,+ разнишани се сите темели на земјата.+   „Јас реков: ‚Богови сте,+ и сите вие сте синови на Севишниот.+   Навистина ќе умрете како сите луѓе,+ ќе паднете како и сите кнезови!‘ “+   Стани, Боже, суди ѝ на земјата,+ зашто тебе ти припаѓаат сите народи.+

Фусноти