Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 6:1-10

На управителот, за жичени инструменти, на пониската октава.+ Давидова песна. 6  Јехова, не укорувај ме во својата лутина,+ не казнувај ме во својот гнев.+   Смилувај ми се, о Јехова, зашто венеам.+ Излечи ме,+ Јехова, зашто коските ми се полни со немир.   Душата ми е преполна со немир,+ а ти, Јехова, до кога ќе чекаш?+   О Јехова, дојди,+ избави ја мојата душа,+ спаси ме поради својата милост.*+   Зашто, мртвите не те спомнуваат тебе,+ во гробот* кој ќе те фали?+   Премалев од воздивнување,+ цела ноќ со плачење го залевам леглото,+ со солзи ја натопувам постелата.+   Од тага ми ослабе окото,+ остаре поради сите што ми се противат.+   Бегајте од мене, сите вие што правите зло,+ зашто, Јехова ќе го чуе мојот плач.+   Јехова ќе чуе кога го молам да биде милостив,+ Јехова ќе ја прими мојата молитва.+ 10  Многу ќе се посрамат+ и ќе се збунат сите мои непријатели, ќе отстапат, веднаш ќе се посрамат.+

Фусноти

Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.
Буквално: „шеолот“.