Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 43:1-5

43  Суди ми,+ Боже, и води ја мојата парница+ против еден нелојален народ. Избави ме од човек измамник и неправеден.+   Зашто, ти си мојот Бог, мојата тврдина.+ Зошто ме отфрли? Зошто одам натажен, додека непријателот ме угнетува?+   Испрати ги својата светлина и својата вистина.+ Нека ме водат,+ нека ме доведат на твојата света гора, кај твоето величествено живеалиште.+   И ќе дојдам кај жртвеникот на Бог,+ кај Бог, поради кого радосно воскликнувам.+ И ќе те фалам со харфа, о Боже, Боже мој.+   Зошто си очајна, душо моја,+ зошто си немирна во мене? Чекај го Бог,+ зашто јас и понатаму ќе го фалам како свој голем спасител и како Бог свој.+

Фусноти