Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 29:1-11

Давидова песна. 29  Признајте го Јехова, вие што сте моќни,* оддајте му слава на Јехова и признајте ја неговата моќ.+   Оддајте му ја на Јехова славата што е достојна на неговото име.+ Поклонете му се на Јехова во убаво и свето руво!+   Гласот Јеховин е над водите,*+ славниот Бог+ згрми.+ Јехова е над многу води.+   Гласот Јеховин е силен,+ Гласот Јеховин е величествен.+   Гласот Јеховин крши кедри, Јехова ги крши ливанските кедри,+   па Ливан и Сирион+ скокаат како телиња,+ како синови на диви бикови.   Гласот Јеховин сече со огнен пламен,+   Од гласот Јеховин пустината болно се превиткува,+ Јехова прави пустината Кадис+ да се превиткува од болка.   Од гласот Јеховин срните предвреме се породуваат,+ и тој ги соголува шумите.+ Сите во неговиот храм велат: „Слава на Бог!“+ 10  Јехова владее над потопните води,+ Јехова седи како цар за навек.+ 11  Јехова ќе му даде сила на својот народ.+ Јехова ќе го благослови својот народ со мир.+

Фусноти

Буквално: „синови на моќните“.
Изразот „водите“ се однесува на буреносни дождовни облаци.