Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 23:1-6

Давидова песна. 23  Јехова е мојот Пастир.+ Ништо нема да ми недостасува.+   На зелени пасишта ми дава да се одморам,+ ме води на почивалишта обилни со вода.+   Ми ја крепи душата,+ ме води по праведни патеки заради името свое.+   Дури и да тргнам низ долината на густата темнина,+ нема да се плашам од зло,+ зашто ти си со мене,+ твојот стап и твојот жезол ме тешат.+   Ми приготвуваш трпеза пред оние што ми се противат.+ Со масло ми ја намачка главата.+ Мојата чаша се прелева.+   Добротата и милоста* ќе ме следат во сите денови на мојот живот,+ и ќе живеам многу денови во Јеховиниот дом.+

Фусноти

Или: „лојалната љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.