Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 148:1-14

148  Фалете го Јах!+ Фалете го Јехова од небесата,+ фалете го во височините!+   Фалете го, сите ангели негови!+ Фали го, сета војско негова!+   Фалете го, сонце и месечино!+ Фалете го, сите ѕвезди сјајни!+   Фалете го, небеса над небесата+ и води над небесата!+   Нека го фалат името Јеховино,+ зашто тој заповеда, и тие беа создадени!+   Ги постави да стојат засекогаш, за сите векови.+ Одреди закон, кој нема да помине.+   Фалете го Јехова од земјата,+ големи морски животни и сите водни бездни,+   огну и граду, снегу и густ чаду,+ бурен ветру, кој ја извршуваш неговата реч,+   планини и сите ридови,+ овошки и сите кедри,+ 10  диви животни и сите домашни животни,+ лазачи и крилести птици,+ 11  цареви земни+ и сите народи, кнезови+ и сите земни судии,+ 12  младичи+ и девици,+ старци+ и деца!+ 13  Сите нека го фалат Јеховиното име,+ зашто само неговото име е недостижно високо!+ Неговото достоинство ги надвишува земјата и небото.+ 14  Тој ќе го подигне рогот на својот народ,+ фалбата на сите што му се лојални,+ на синовите Израелови, на народот што му е близок.+ Фалете го Јах!+

Фусноти