Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 146:1-10

146  Фалете го Јах!+ Фали го Јехова, душо моја!+   Ќе го фалам Јехова цел живот!+ Со песна ќе го славам мојот Бог сѐ додека постојам!+   Немајте доверба во достоинствениците,+ ниту во некој друг земен човек, од кого нема спасение!+   Духот* му излегува,+ и тој се враќа во својот прав+ во тој ден пропаѓаат неговите мисли.+   Среќен е човекот, чиј помошник е Богот на Јаков,+ кој се надева на Јехова, својот Бог,+   Творецот на небото и на земјата+ и на морето и на сѐ што е во нив,+ кој секогаш се држи за вистината,+   им дава правда на оние со кои се постапува неисправно,+ и им дава леб на гладните.+ Јехова ги ослободува врзаните.+   Јехова им ги отвора очите на слепите.+ Јехова ги исправа наведнатите.+ Јехова ги сака праведниците.+   Јехова ги чува дојденците,+ им помага на детето без татко и на вдовицата,+ а патот+ на злите го искривува.+ 10  Јехова ќе биде цар довека,+ твојот Бог, Сионе, ќе царува од поколение во поколение.+ Фалете го Јах!+

Фусноти

Или: „Животната сила“.