Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 142:1-7

Маскил.* Давидов псалм, кога беше во пештерата.+ Молитва. 142  Со својот глас го повикав Јехова на помош,+ со гласот го молам Јехова за милост.+   Пред него ја излевав својата загриженост,+ пред него зборував за својата мака,+   кога премале духот во мене.+ Тогаш ти го позна мојот пат.+ На патеката по која одам+ тајно ми наместија стапица.+   Погледни надесно и види дека никој не сака да знае за мене.+ Ми исчезна прибежиштето,+ никој не прашува за мојата душа.+   Тебе, Јехова, на помош те викав.+ Реков: „Ти си ми прибежиште,+ мое наследство+ во земјата на живите“.+   Слушни го моето преколнување,+ зашто многу пропаднав.+ Избави ме од моите прогонители,+ зашто се посилни од мене.+   Изведи ја мојата душа од темницата+ за да го фали твоето име.+ Нека се соберат околу мене праведниците,+ зашто ти ми правиш добро.+

Фусноти

Види ја фуснотата за Пс 32, наслов.